Jaką funkcję w samochodzie pełni turbosprężarka?

turbosprezarka

Turbosprężarka postała dość wcześnie w stosunku do jej powszechnego zastosowania. Opatentowana w roku 1905 dopiero w latach 70. XX weku zaczęła być stosowana w samochodach osobowych, chociaż wcześniej wyposażano w nią potrzebujące większych mocy samochody ciężarowe i różnorakie maszyny budowlana, czy bojowe.

Turbosprężarka – czym to jest?

Turbosprężarka jest mechanizmem wirnikowym zbudowanym z turbiny oraz sprężarki, które w tym wypadku są zamontowane na jednym wale. Mechanizm turbosprężarki napędzany jest spalinami silnika, podawanymi bezpośrednio na łopatki turbiny, która z kolei samoistnie wywołuje ruch wirnika sprężarki. Wynikiem takiego działania jest podniesienie ilości tlenu wtłaczanego właśnie przez sprężarkę do cylindrów silnika, a to skutkuje znacznie wyższym i efektywniejszym spalaniem podawanego do komór paliwa. Jak można się łatwo domyślić, efektem jest znaczące podniesienie mocy wytwarzanej przez silnik.

Turbosprężarka – powód zastosowania

Moc silnika zależy przede wszystkim od pojemności jego komór spalania, co de facto przekłada się na zwiększenie jego wielkości oraz wagi. Jednocześnie podnoszenie wielkości i wagi podnosi moc silnika tylko do pewnego punktu, powyżej którego zaczyna występować powolny spadek mocy. Aby rozwiązać ten problem, stosowane są właśnie turbosprężarki, które relatywnie podnoszą moc silnika bez konieczności zwiększania jego gabarytów oraz ilości zużywanego paliwa.

Turbosprężarki – gdzie są stosowane?

Turbosprężarki znalazły szerokie zastosowanie przy zapotrzebowaniu na duże moce i pierwotnie zaczęły być montowane w samochodach ciężarowych i maszynach rolniczych oraz wszelkiego typu spalinowych maszynach budowlanych. Kolejnym typem silników z turbodoładowaniem stały się silniki montowane w autach sportowych, gdzie od zawsze istniało zapotrzebowanie na duże moce, a starano się ograniczać masy pojazdów. W wypadku lotnictwa turbosprężarki funkcjonowały w silnikach tłokowych, a obecnie bardzo często turbodoładowanie występuje w samochodach osobowych i to zarówno z silnikami wysokoprężnymi, jak i benzynowymi, czy hybrydowymi. W wypadku aut osobowych chodzi jednakże nie tylko o zwiększenie mocy silników, ale również o zmniejszenie ilości użytych surowców do produkcji auta oraz ograniczenie zużycia paliwa.

A jeżeli planujesz stworzenie małego warsztatu samochodowego wewnątrz własnego garażu, koniecznie zobacz, jakie płytki wybrać do garażu na www.fundament.pl.