Dlaczego moja przednia szyba zamarza w środku?

Close-up of woman cleaning car window from snow and ice. Scraping ice from a windshield has been taken from the inside of the car. Transportation winter driving weather people and vehicle concept


Przyjmuje się, że o tej porze roku przednia szyba Twojego samochodu zostanie pokryta lodem.Niskie temperatury i pozornie nieustający deszcz lub śnieg sprawiają, że większość z nas musi poświęcić trochę czasu na odmrożenie pojazdu przed wyruszeniem w drogę.
Jednak dla niektórych kierowców problem nie ogranicza się do zewnętrznej części samochodu, a zimne poranki mogą oznaczać skrobanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przedniej szyby.
Oto dlaczego przednie szyby samochodu oblodzą się od wewnątrz i co można z tym zrobić.


Co powoduje, że przednia szyba zamarza w środku?


Problem lodu na wewnętrznej stronie szyby spowodowany jest dokładnie tymi samymi czynnikami, które powodują go na zewnętrznej stronie szyby – wilgocią i temperaturą.
Jeśli temperatura wewnątrz samochodu spadnie wystarczająco nisko, wilgoć zawarta w powietrzu skrapla się na takich powierzchniach, jak szyba i ostatecznie zaczyna zamarzać.
Wilgoć może być spowodowana wieloma czynnikami. Może to być tak proste, jak pozostawienie mokrego płaszcza lub butów w samochodzie na noc. Ewentualnie przypadkowo pozostawione otwarte okno może pozwolić deszczom lub śniegom dostać się do środka. Nawet ustawienie ogrzewania na maksymalne wartości tuż przed parkowaniem może pozostawić dodatkową wilgoć w powietrzu.
Trudniejsze do zauważenia są problemy z drenażem lub wentylacją samochodu. Mogą one prowadzić do tego, że samochód będzie stale wilgotny i podatny na oblodzenie szyb w zimie i zaparowanie szyb w cieplejsze dni. Sprawdź wskazówki, takie jak mokre maty podłogowe lub tapicerka, i poszukaj widocznych śladów uszkodzonych uszczelek drzwi lub okien lub zatkanych otworów odpływowych w dolnej części drzwi.

Najlepszym sposobem na powstrzymanie zamarzania przedniej szyby od wewnątrz jest usunięcie jak największej ilości wilgoci z wnętrza samochodu.
Jeśli istnieje oczywiste źródło – czy to mokre ubrania, czy podejrzane uszczelki w drzwiach – najpierw to napraw.
Jeśli przyczyna jest mniej oczywista, możesz użyć specjalnych podkładek do osuszania, aby odessać wilgoć z powietrza. Te torby wielokrotnego użytku zawierają krzemionkę, są powszechnie dostępne. Szybka alternatywa to umieszczenie w samochodzie pojemnika z odrobiną soli, ryżu lub żwirku dla kota i regularne jej wymienianie.


Jeśli parkujesz w garażu, pozostawienie otwartego okna może pomóc w ucieczce wilgotnego powietrza z samochodu.
Możesz także spróbować naprawiać przednią szybę. Najpierw dokładnie wyczyść szybę – drobinki wody przywierają do brudu. Następnie nałóż na szkło cienką warstwę pianki do golenia ściereczką z mikrofibry, a następnie wypoleruj, aby uzyskać wykończenie bez smug. Detergent zawarty w piance pomaga stworzyć barierę zapobiegającą przywieraniu wilgoci do szkła.

1 thought on “Dlaczego moja przednia szyba zamarza w środku?

  1. Zimowy horror… pomaga też przykrycie szyby kocem, lub inną płachtą.

Comments are closed.