Czy 60 lat to za dużo na zdobycie prawa jazdy?

Wielu starszych ludzi wciąż nie ma prawa jazdy. Oczywiście nie ma w tym niczego złego, ale wraz z przejściem na emeryturę mamy więcej czasu, a co za tym idzie, możemy w końcu podjąć się tego wyzwania. Nie każda osoba zostanie jednak do niego dopuszczona, niekoniecznie przez sam fakt osiągnięcia konkretnego wieku, ale raczej przez swoje ograniczenia, które oczywiście mogą wynikać z posiadanych przez nas problemów ze zdrowiem.

Nigdy nie jest za późno, żeby spróbować


Pewnie większość starszych osób już spotkała się z tym hasłem, ale prawda jest taka, że nasz wiek ogranicza nas w bardzo niewielu rzeczach. Na pewno są osoby starsze, które stwierdzą, że nie nadają się do prowadzenia samochodu, bo ich koncentracja jest znacznie słabsza albo nie są w stanie już zbyt szybko reagować, ale jeśli wydaje Ci się, że nie masz żadnych przeciwwskazań w tym zakresie, to nic nie może Cię ograniczyć. Jeśli chcesz spróbować, to zapisz się na badania lekarskie i zobacz, co powie Ci lekarz specjalista. Dzięki temu sam przekonasz się, że wiek nie wyklucza Cię ze zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Każdy z nas ma swoje ograniczenia


Możliwość spróbowania nie oznacza jednak, że każdy będzie mógł podjąć się wyzwania. Wielu młodych ludzi nie może nawet pomarzyć o prowadzeniu, bo posiada choroby, które mogłyby sprowadzić zagrożenie na ich życie i innych uczestników ruchu. Podobnie jest w przypadku osób starszych, choć wśród nich odsetek chętnych, którzy nie zostaną dopuszczeni do prowadzenia samochodu, jest znacznie większy, między innymi dlatego, że na ich organizmie będą odbijały się ich wszystkie błędy i wcześniejsze schorzenia. Praca fizyczna albo utrzymywanie niewłaściwej postawy będą tutaj bardzo ryzykowne.

Zastanów się, czy na pewno tego chcesz


Z prawem jazdy w każdym wieku jest tak samo: to, czy go potrzebujemy jest zupełnie niezależnie od tego, czy go chcemy. W przypadku osoby starszej, która całe życie obchodziła się bez niego, zazwyczaj potrzeba nie będzie występować. W takim wypadku postaraj się zdecydować, czy naprawdę chcesz spróbować zdobyć dokument. Jeśli nie, nie ma sensu niepotrzebnie się stresować i uczyć się nowych umiejętności, ale jeśli całe życie żałowałeś, że nie udało Ci się znaleźć na to czasu, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować. Nie martw się, że ktoś w Ciebie zwątpili, masz prawo spróbować jak każdy inny.