Jakie części lepiej kupować – oryginalne czy zamienniki?

Każdy właściciel samochodu, gdy zdarzy się awaria i trzeba naprawić auto, staje przed dylematem, jakie części kupić – oryginalne czy zamienniki? Generalnie odpowiedź jest prosta – lepiej jest kupić części oryginalne, bo taki zakup na dłuższą metę jest bardziej opłacalny. Jednak w niektórych przypadkach lepiej postawić na zamienniki.

Jakie części wybrać?

Kierowcy, którzy stosowali w swoich samochodach zamienniki, niejednokrotnie później żałowali swojej decyzji. Krótszy czas eksploatacji części zamiennych negatywnie wpływa na wszystkie podzespoły i funkcjonowanie całego auta. Zakup części oryginalnych to przede wszystkim pewność, że dojedzie się do celu w każdych warunkach. Już niejednokrotnie specjaliści testowali części oryginalne, porównując je do zamienników. Badania wykazują, że na oryginałach jeździ się dłużej i bezpieczniej. Jedna z ważniejszych części w samochodzie to hamulce. Kupując podróbkę, można narazić się na niebezpieczeństwo. Oryginalne części dają gwarancję, że pojazd będzie niezawodnie hamował nawet w ekstremalnych warunkach. Oczywiście nie warto ryzykować własnym zdrowiem i życiem, kupując tańsze zamienniki od producenta w Chinach. Na takie części nikt nie daje gwarancji.

Kupując takie części jak lampy i inne elementy oświetlenia pojazdu, również lepiej postawić na oryginały. W przypadku zamienników nigdy nie ma się pewności czy nie oślepiamy innych uczestników ruchu drogowego. Wiele tańszych zamienników lamp nie ma homologacji drogowej i w przypadku kontroli policyjnej można dostać mandat i stracić dowód rejestracyjny. Gdy policjant wykryje brak homologacji jakiejkolwiek części, to nie dopuści pojazdu do ruchu i kierowca na własny koszt będzie musiał wzywać lawetę.

Kiedy kupować zamienniki?

Na zamienniki można postawić w przypadku zakupu części nadwozia samochodu, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo. Plastikowe elementy zderzaków czy nadkoli, listwy boczne oraz klamki można kupić o wiele taniej, gdy wybierzemy zamienniki. Na części zamienne można postawić również w przypadku, gdy ktoś w niedługim czasie będzie chciał sprzedać swój pojazd. Przed sprzedażą nie warto inwestować w droższe oryginały. Potencjalny kupujący nie będzie w stanie sprawdzić, czy elementy zawieszenia są oryginalne. Najważniejsze, aby auto przeszło badanie techniczne. Jedno jest pewne – gdy ktoś kupuje zamienniki, to zawsze powinien się dowiedzieć czy części posiadają homologację.