Jak samodzielnie naprawić skórzaną tapicerkę?
Każdy właściciel pojazdu ze skórzaną tapicerką, wie jak trudno utrzymać skórę w dobrej formie. Jeszcze trudniejszą kwestią jest renowacja takiej tapicerki. Wiele firm oferuje takie usługi, jednak są one drogie. Pojawia się zatem pytanie, czy można samemu naprawić skórzaną tapicerkę?
Oczywiście, że można samemu przeprowadzić taką renowację, tylko trzeba poświęcić na to trochę czasu, mieć odpowiednie narzędzia i preparaty oraz być cierpliwym. Skórę w swoim samochodzie można przywrócić do przyzwoitego stanu dzięki zastosowaniu dziesięciu kroków.
Pierwsza faza to dokładne odkurzenie foteli, bo odpowiednie przygotowanie materiału jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Bardzo ważne jest, aby wydobyć bród z najdrobniejszych i najtrudniej dostępnych szczelin. Przy sprzątaniu dobrze jest wyciągnąć fotele z auta. Umożliwi to nie tylko dokładne odkurzenie tapicerki, ale również posprzątanie całego samochodu.
W drugiej fazie trzeba tapicerkę dokładnie wyszorować szczoteczką nawilżoną specjalnym preparatem do czyszczenia skóry. Szczotką trzeba wykonywać okrężne ruchy i czyścić skórę etapami.
Pianę pozostawioną przez preparat do czyszczenia skóry usuwamy szmatką z mikrofibry. Gdy ścierka nasiąknie zanieczyszczeniami, trzeba ją wymienić na nową.
Czwarta faza to usunięcie wierzchniej warstwy zniszczonej farby. Aby to zrobić, należy zastosować rozpuszczalnik, który usunie wcześniejsze impregnaty.
Kolejny etap to szlifowanie za pomocą specjalnej gąbki. Podczas tej pracy również trzeba wykonywać okrężne ruchy a na koniec przetrzeć skórę benzyną.
Tak przygotowaną tapicerkę można pokryć płynną skórą. Specjalny preparat wypełnia wszelkie ubytki i pęknięcia.
Siódmy krok polega na rozprowadzeniu płynnej skóry po powierzchni tapicerki za pomocą specjalnej szpachelki. Nałożona warstwa musi wyschnąć. Trwa to około 20 minut. Jeżeli efekt jest niewystarczający, to należy nałożyć kolejną warstwę preparatu.
Etap ósmy to przygotowanie farby i pomalowanie skóry. Cały lakier służący do malowania skóry trzeba dokładnie wymieszać. Farbę nanosi się przy pomocy gąbki, wklepując ją w tapicerkę. Ten proces powinien trwać aż do uzyskania jednolitego koloru.
Kolejna faza to suszenie lakieru i wszystkich elementów tapicerki. Każdą warstwę farby po naniesieniu na skórę trzeba osuszyć przy pomocy suszarki lub opalarki. Podczas tego procesu należy pamiętać, aby strumień powietrza nie był za gorący. Drugą ręką trzeba sprawdzać, czy powietrze z opalarki nie parzy.
Na koniec należy zabezpieczyć powierzchnię, nakładając preparat zabezpieczający i konserwujący. Dokładne pokrycie całej powierzchni pozwoli na długą i bezproblemową eksploatację skórzanej tapicerki.