Jak prawidłowo odłączyć akumulator samochodowy?
Odłączenie akumulatora to stosunkowo prosta choć nieco ryzykowna czynność. Umiejętność prawidłowego odłączenia i demontażu akumulatora może się czasem przydać w nieprzewidzianych sytuacjach, dobrze więc wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie.
Należy zadać sobie pytanie, po co w ogóle odłączać akumulator?
Zwykle przed koniecznością taką stajemy w przypadku wymiany akumulatora, ale częściej może to być związane z jego rozładowaniem, co uniemożliwia uruchomienie silnika i jazdę. Normalnie akumulator ładowany jest podczas jazdy przez alternator, czasem jednak może ulec znacznemu rozładowaniu (zwłaszcza podczas długiego postoju na mrozie). Istnieje kilka sposobów na odpalenie samochodu z rozładowanym akumulatorem, ale najpewniejszy to odłączenie akumulatora, wyjęcie go i podłączenie do prostownika, który rozładowany akumulator naładuje.
Podczas odłączania akumulatora kluczowa jest kolejność wykonywanych czynności. Ogólnie nasze zadanie polega na odłączeniu klem od dwóch biegunów akumulatora. W pierwszej kolejności odpinamy klemę z bieguna ujemnego, a następnie z bieguna dodatniego. Symbole biegunów (plus i minus) znajdują się na obudowie akumulatora. Bieguny poznamy także po tym, że do dodatniego prowadzi kabel czerwony, a do ujemnego – czarny. Klemy zdejmujemy odkręcając znajdujące się na nich śruby, co luzuje uścisk klemy i umożliwia jej zsunięcie z bieguna akumulatora. Całą procedurą przeprowadzamy rzecz jasna na wyłączonym silniku i wyłączonych odbiornikach prądu (światła, radio itp.).
Aby wyjąc akumulator najczęściej konieczne jest jeszcze odkręcenie pokrywy lub specjalnej obejmy, która trzyma akumulator na miejscu. Po jej usunięciu możemy wyjąć akumulator, co też nie zawsze jest łatwe, jest on bowiem cięższy, niż można by wnioskować z jego wymiarów. Nie na tyle jednak, aby jego podniesienie stanowiło jakiś duży problem.
Ponowny montaż akumulatora jest właściwie powtórzeniem procedury odłączania, tyle że w odwrotnej kolejności. Oznacza to, że najpierw podłączamy klemę na biegun dodatni, a następnie na ujemny. Po dokręceniu obejmy nasz pojazd jest gotów do jazdy.
Choć demontaż i montaż akumulatora jest prostą czynnością, wykonujmy ją starannie i z rozwagą. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z urządzeniem elektrycznym i zachowajmy należytą ostrożność.