Dla kogo opony wielosezonowe są dobrym rozwiązaniem?

Opony wielosezonowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród zawodowych kierowców. Obecnie bez trudu znaleźć można wielosezonowy wariant opony do samochodu osobowego, ciężarowego, przemysłowego oraz całej gamy traktorów i ciągników rolniczych. Opony wielosezonowe są zdecydowanie bardziej praktyczne od tradycyjnego sezonowego ogumienia, ponieważ nie wymuszą na kierowcach czasochłonnych oraz kosztownych wizyt u wulkanizatora, gdy tylko pojawi się pierwszy śnieg. Wbrew pozorom pomimo wyższej ceny jest to bardziej opłacalna inwestycja, ponieważ w perspektywie kilku lat użytkowania różnica w cenie z pewnością się zwróci. Dlaczego warto zainwestować w opony całoroczne? Kiedy najlepiej wymienić ogumienie pojazdu na nowe? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Gdzie i jak kupować tanie opony wielosezonowe?

W kwestii takiej jak tanie opony wielosezonowe najlepszym rozwiązaniem są zakupy online. W przeciwieństwie do stacjonarnych zakupów (np. u mechanika) nie generuje to dodatkowych kosztów związanych z dojazdem. Decydując się na zakupy online, nie trzeba ograniczać się jedynie do wąskiego asortymentu, który wulkanizatorzy oferują „od ręki”. Wyższe ceny całorocznych opon w punktach stacjonarnych związane są przede wszystkim z wyższymi kosztami utrzymania lokalu oraz nie najlepiej rozwiniętą siecią logistyczną. Online bez trudu można porównać ceny produktów i sprawdzić dostępność, co w przypadku większości warsztatów jest dosyć problematycznym tematem. Z tego właśnie powodu tanie opony wielosezonowe najlepiej zamówić w renomowanej internetowej hurtowni. Dzięki rozwiniętej sieci logistycznej ceny poszczególnych modeli są niższe niż w stacjonarnych punktach. Warto zwrócić też uwagę na kwestie związane z dostawą oraz transportem, ponieważ w mniejszych punktach sprzedaży klienci często obarczani są dodatkowymi opłatami.

Kiedy najlepiej wymienić opony sezonowe na całoroczne?

Czekanie z wymianą do ostatniej chwili lub pierwszych przymrozków jest jednym z najgorszych możliwych rozwiązań. Wymianę opon sezonowych na całoroczne najbardziej opłaca się zaplanować przed pojawieniem się opadów śniegu. Pozwala to przede wszystkim uniknąć czasochłonnych kolejek u wulkanizatora, który niestety potrafi też podnieść ceny przy wzmożonym ruchu. Opony całoroczne to także doskonałe rozwiązanie do firmowej floty pojazdów, dzięki któremu łatwiej jest obniżyć koszty eksploatacji i konserwacji.

Opony całoroczne 225/50 R17 – co oznaczają poszczególne oznaczenia?

Decydując się na zakup opon online, można czasami skorzystać z bezpłatnej pomocy doświadczonych specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiedni rodzaj opon do danego pojazdu. W przypadku chęci samodzielnego zakupu opon trzeba jednak znać elementarne oznaczenia, które omówimy na tytułowym przykładzie. Opony całoroczne 225/50 R17 charakteryzować się będą szerokością 225 mm, profilem 50% (procentowy stosunek wysokości do szerokości) oraz 17-calową średnicą. W zależności od producenta mogą się one jednak różnić indeksami nośności (maksymalnej wagi pojazdu) oraz prędkości.